Кишенькові ГО лідера «Самопомочі»

Довіра до Громадських організацій з боку суспільства значно вища, аніж до політиків – цю суху соціологічну інформацію вдало використовує лідер партії «Об’єднання Самопоміч» і по сумісництву Львівський міський голова Андрій Садовий. Саме в нього можна отримати майстер-клас як правильно використовувати власні громадських об’єднання.

Першою громадською організацією Андрія Садового є Громадська організаціям «Об’єднання «Самопоміч», яка привела його до влади, зробила відомим на всю Україну і дала старт політичній кар’єрі. Цю Громадську організацію «народили» у грудні 2005 року спільно з Андрієм Садовим, Литвинюк Марта Василівна – незмінний заступник міського голови і Біган Тетяна Ярославівна – нині адміністратор Управління адміністрування послуг департаменту адміністративних послуг ЛМР. І хоча з вуст Львівського бургомістра нерідко звучать фрази про кишенькові, замовні громадські об’єднання, сам він не цурається піаритись на власноруч створених неприбуткових структурах з гучними назвами.

На початку 2018 року мер міста оголосив: «Ми заснували Інститут Просвіти – це аполітична структура, і в рамках цього інституту ми поставили собі за мету написати стратегію розвитку держави. Для цього треба чітко проаналізувати минуле і передбачити майбутнє, тому в рамках цієї роботи ми вирішили провести багато форумів»

Вже у березні 2018 року проходив 6-ий Форум місцевого самоврядування. Під час відкриття Андрій Садовий урочисто проголошує: «Цей форум вже 6-ий рік поспіль. У нас новий партнер – Інститут Просвіти».

Вже на кінець року Інститут Просвіти стає організатором Львівського безпекового форуму, який відбувався  24−26 жовтня 2018 року у Львові.. У 2019 році Андрій Садовий своїм розпорядження визначає громадську організацію «Інститут Просвіти» організатором ІІІ Безпекового форуму у Львові 31 жовтня – 1 листопада 2019 року, а ЗМІ пишуть, що захід обійдеться Львову в 242 тис. грн., правда кошти скерують до статутного капіталу комунальної установи Інститут міста.

В zaxid.net – інтернет-агенції медіа-холдингу «Люкс» який належить дружині Садового з’явилась рубрика із такою ж назвою «Інститут Просвіти». І хоча «Інститут Просвіти» не один десяток разів згадувався на офіційному сайті Львівської ради – це не комунальне підприємство і не аналітичний центр. «Інститут Просвіти» – це Громадська організація, заснована 3 жовтня 2017 року, з метою проведення Форумів для підтримки позиції міської влади з боку громадського сектору. Засновниками цієї «аполітичної» громадської організації є Садовий Андрій Іванович, Березюк Олег Романович, Зубач Любомир Львович, Лаврик Олег Васильович, Процик Остап Ярославович і Сироїд Оксана Іванівна.

 

В листопаді 2017 року Сесія міської ради прийняла ухвалу «Про вступ м. Львова в Львівське регіональне відділення Асоціації міст України Добровільного об’єднання органів місцевого самоврядування». За висловилось 47 депутатів, і ніхто не замислився що «Львівське регіональне відділення Асоціації міст України Добровільного об’єднання органів місцевого самоврядування» є громадською організацією, головою якої є Садовий Андрій Іванович, а виконавчим директором Василь Абаімов. З моменту заснування, 10 березня 2000 року, головою організації був Баран Юрій Петрович – інженер-електрик, депутат Львівської міської ради з 1994 по 2002 роки. З 25 лютого 2011 року Громадську організацію, яка не має жодного зв’язку з іншими містами України очолив Садовий Андрій Іванович і технічно зробив увесь депутатський корпус членами власної ГО.

Дуже схожою є Громадська організація «Асоціація територіальних самоврядних громад Львівщини», яка заснована у 1997 році міським головою Львова Василем Куйбідою і яку з листопада 2010 року очолює Андрій Садовий. Цього ж року Ухвалою ЛМР № 3568 «Про підтвердження членства Львівської міської ради в Асоціації територіальних самоврядних громад Львівщини», окрім підтвердження членства в цій ГО у міському бюджеті Львова передбачили кошти на оплату членських внесків.

За інформацією з сайту «Наші гроші» лише у 2012 році членський внесок за рік в Асоціацію територіальних самоврядних громад Львівщини коштував місту 150 тис. грн. Загалом у 2012 році участь в трьох асоціаціях вартувала міському бюджету Львова 398 тис. грн., з них дві асоціації – громадські організації Андрія Садового. Яку роль виконують ці асоціації для розвитку Львова є великим питанням, адже розпоряджається членськими внесками міський голова Львова, у вищезазначених асоціаціях інших міських голів не має і про будь-яку співпрацю або обмін досвідом навіть не може бути мова.

Ще одним проектом Андрія Садового було заснування 24 квітня 2014 року, фактично клону ГО «Об’єднання «Самопоміч». Спільно з Наталією Міхновою, Олексієм Кучеренко і Дмитром Стельмащуком було створено ГО «Громадське об’єднання «Самопоміч». Ця Громадська організація очевидно створювалась для певної цілі, яку не вдалось реалізувати і вже в грудні цього ж року почався процес її ліквідації.

Благодійні організації Андрія Садового – унікальні за своєю суттю і функціями. Так, у 1997 році він створив Благодійну організацію громадську організацію «Інститут розвитку міста». Сполучення «благодійна організацій громадська організація» дозволяє безповоротно залучати кошти без жодної відповідальності. Станом на сьогодні ця структура не перебуває в процесі припинення, однак свідоцтво про державну реєстрацію недійсне. Очевидно її не перереєстровували у зв’язку з непотрібністю. Однак, у 2003 році БО ГО «Інститут розвитку міста» заснував Підприємство «Інститут розвитку міста», яке займається виданням журналів та періодичних публікацій, до 2016 року було власником торгової марки «Поступ» і є засновником ЗАТ «Видавнича група «Поступ». Частка ГО «Інститут розвитку міста»  в підприємстві складає 89%, 1% має ЗАТ «Телерадіокомпанія «Люкс» і 10% – Андрій Білоус – донедавна заступник голови Львівської обласної ради. Нагадаємо, львівська Газета «Поступ» «Видавничої групи «Поступ» перестала виходити у світ  у липні 2006 року «у зв’язку з реорганізацією і оновленням газети».

Вищезгадані громадські об’єднання є творіння особисто міського голови Львова, які він розглядає допомогу у веденні власного бізнесу. Крім того, вони грають роль незалежного громадянського суспільства в оточенні бургомістра Львова, хоча насправді – це спосіб маніпуляцій і зняття з себе відповідальності. Щодо фінансового ресурсу, який проходить через ці ГО – питання наразі відкрите, однак зрозуміло, кошти з міського бюджету і від анонімних жертводавців частково йдуть саме через ці ГО – незалежні але такі «кишенькові».

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *