Існує думка, що в класичній українській літературі знайдеться мудрість, яка розтлумачить будь-яку ситуацію, навіть у сучасному часі. Не треба бути знавцем «класики», щоб розпізнати в назві цитату Івана Багряного, хоч і дещо перероблену під тематику даної статті. І здавалося би, вислів не призначений для опису негативних речей, таких як хабарництво та корупція. Але хочеться, дещо змінювати концепцію наших аналітичних матеріалів, охоплювати більш глибинно проблему систематичного порушення закону працівникам державних служб.
Цього разу під приціл наших громадських активістів Антикорупційного моніторингу Львівщини потрапив митний пост «Смільниця». Пункт пропуску, в своєму сучасному вигляді, працює вже понад 15 років, однак є не надто популярним через географічне розташування. Незважаючи на досить незручну транспортну розв’язку та пристойну відстань від великих міст, працівники МП не сидять без роботи, а значить «не бідують».
Уманець Олександр Петрович, начальник митного поста «Смільниця» володіє двома земельними ділянками, площею 800 та 410 кв. м., житловим будинком 60,7 кв. м., окрім цього були задекларовані ще дві квартири, власниками яких є треті особи. Великий подив, викликав той факт, що сім’я не задекларувала жодного транспортного засобу. Для керівника митного посту, багаторічного працівника митниці, це просто нонсенс. Але найцікавіше, нас чекає попереду. Дохід з державної служби за 2018 рік на теренах митниці склав 245 658,00 грн., що є суттєво більшим показником, ніж у колег по цеху. Однак, не все так однозначно, заробітної плати у понад 20 тис. грн на місяць не вистачає на життя. До такого висновку можна дійти, зважаючи на кредит розміром 23 тис.грн., який Олександр Петрович оформив у Приватбанку. Хоча у розділі грошові активи, вказано 5 тис. доларів заощаджень. Щоб бути максимально чесним у своїй декларації, митник вказав суму стипендії свого пасинка, та безглузді 9 грн, як відсотки по кредиту. Його дружина задекларувала дохід, практично в 10 разів менший, ніж у працівника ДФС – 26 932,00 грн. Ще отримала символічну допомогу по безробіттю 6 126 грн. Цікаві часи настали, дружина керівника митного посту отримує дотації від держави. Раджу всім заощаджувати кошти, бо ще доведеться збирати пожертви всім народом, щоб держслужбовці не помирали з голоду.
Філь Василь Степанович, заступник начальника митного поста, начальник відділу митного оформлення №5 володіє солідним переліком майна : житловий будинок 141,9 кв. м., агрооселя з мансардою та допоміжною спорудою 175.1 кв. м., майстерня по обслуговуванню автомобілів, авто мийка-магазин автозапчастин та міні-бар – все це під одним дахом, площею у 211 кв.м., 5 земельних ділянок, загальна площа яких складає 4 тис 156 кв. м. Його дружина змогла фінансово «переплюнути» свого чоловіка, лише одною величезною земельною ділянкою – 6 325 кв. м., ще одна ділянка 3 000 кв.м. взята жінкою у оренду. Також, митник має у власності житловий будинок 197,6 кв. м. та гараж 34,2 кв. м. Сімейство задекларувало 2 автомобілі – Honda CR-v 2012 р., Nissan Juke 2011 року випуску. Заробітна плата Василя Степановича становить 239 544,00 грн., на додачу 29 716 грн. пенсії. Дружина вносить серйозну лепту в наповнення сімейного бюджету, адже заробляє підприємницькою діяльністю – 565 450,00 грн. Відповідно такі зароблені суми, дозволили заощадити 12 500 доларів та 3 000 євро, чоловік теж спромігся відкласти 2600 доларів. Як можна побачити, рівень життя митника знаходиться на захмарному для держслужбовця рівні, не треба бути математиком, щоб зрозуміти – стільки майна на офіційну зарплату не купиш.
Ямборко Володимир Іванович, начальник відділу митного оформлення №1 МП «Смільниця». Працівник митниці є яскравим прикладом героя культової фрази: «як не маючи нічого мати все», і мова йде не про моральні цінності людини. Володимир Іванович не володіє ніякою нерухомістю, не має транспортних засобів, заробляє скромні 110 132,00 грн. на рік, через таке аскетичне життя, він отримує матеріальну допомогу від держави у розмірі 29 499,00 грн. Раджу переглянути фотографії держслужбовця, можливо вже завтра ви його зустрінете у чергах на оформлення субсидії. Хоча, з іншого боку, його дружина має земельну ділянку площею 320 кв. м. та просторий житловий будинок площею 234,9 кв. м. Якийсь благодійник надав сім`ї в користування автомобіль Lux-класу – Range Rover 2014 року. Напевне, така дорога автівка, не тільки престижна, а й надійна, адже в сімейства є серйозні заощадження 450 тис. грн. у пана Ямборка та 590 тис.грн. у його дружини. Персона пана Ямборка є резонансною, адже він не раз потрапляв у корупційні скандали. Саме він фігурував як один з організаторів корумпованої схеми при розмитненні польських «блях». Був зміщений з посади керівника МП «Смільниця», але і надалі працює на цьому пості, просто трохи в тіні. Брав участь у виборах на Львівщині по мажоритарці, але митник-корупціонер не отримав значної підтримки та з тріском програв.
Бохонок Зиновій Іванович, начальник відділу митного оформлення №2 МП «Смільниця», користується двома земельними ділянками 2723 кв.м. та 600 кв.м. відповідно, його члени сім`ї також мають у власності по земельному наділу – 500 кв.м. у сина, 3 697 квадратів у дружини. У декларації фігурує ще одна земельна ділянка 1719 кв. м. та житловий будинок 281,1 кв. м., це місця в яких прописані та проживає родина держслужбовця. Паралельно, працівник митниці будує собі новенький будинок, площу якого він не вказав, та готель-кафе з автостоянкою на 1234,3 кв.м. Таке сімейне починання зареєстроване на дружину, напевне Зиновій Іванович не звик працювати прозоро, у нього свій бізнес на кордоні. Дохід чоловіка – 190 322,00 грн, виглядає пристойно в порівнянні з скромними заробітками жінки всього 77 987,00 грн, але нічого, скоро в неї буде власне кафе, там і доходи зростуть. Хочеться згадати і сина Бохонка – молодшого, який завдяки протекції батька працює на хорошій посаді в Міграційній службі, а цього року був переведений в Головне управління в м. Львові.
Тарас Андрій Теодорович, державний інспектор МП «Смільниця’». Розпочати хотілось би з цікавого факту, 16 квітня інспектор подає форму змін, своєрідний додаток до річної декларації. Зважаючи на майно яке було вказане в декларації, а це 2 автомобілі ВАЗ 1997 та 2005 років відповідно, напрошувався якийсь причеп або ж ще одна автівка вітчизняного виробника. Але ж ні, було задекларовано подарунок у негрошовій формі, вартість якого складає 355 тис 140 грн. Є маленька надія, що працівник митниці не зрадив своїй пристрасті до легенди радянського автопрому і не перейшов на люксові іномарки, але про це лише можна здогадуватись. Як і про те, де проживає працівник митного посту. Адже він не має жодної нерухомості, натомість його батько та дружина в цьому плані є добре забезпеченими. Голова сімейства володіє житловим будинком 104.1 кв. м., квартирою 45.9 кв. м. та 3 земельними ділянками, загальна площа яких становить приголомшливі 42 тис 470 кв. м. Друга половинка митника також не відстає, вона задекларувала величезний будинок на 383.1 кв. м, квартиру на 48.5 кв. м. та два земельних наділи площею в майже 20 гектарів( 19 тис 750 кв. м.). Перейдемо до рухомого майна. Окрім двох вітчизняних «ластівок», які згадувалися на початку, сім`я володіє вантажними машинами KAMAZ 1992 р., KOMATSU 1995 р. та позашляховиком Daihatsu Terios 2008 року випуску. Родина Тарасів має у власності власну фірму ТзОВ «ІГВОЛ», вартість підприємства оцінюється в 2 мільйони гривень, хоча ця сума є дуже відносною. Підтвердженням наших сумнівів стали дивні розбіжності в доходах та грошових активах сім`ї. Річний дохід нашого митника становить всього 117 366,00 грн, матір задекларувала скромну пенсію 24 700,00 грн, та 30 тис. грн за відчуження рухомого майна, в жінки свій бізнес, адже саме вона є власницею Камазу. Здивували батько та дружина, які є юридичними особами, власниками вищезгаданого бізнесу, однак чоловік який має 75% активів задекларував лише пенсію в 37 тис 950 грн, а дружина держслужбовця вказала дохід підприємця 50 тис 840 грн. Ця кількість здається просто мізерною, зважаючи на суму грошових активів 2 млн 853 тис 188 грн, саме стільки готівки ховає по шкарпетках жінка. Одіозному митнику теж вдалося заощадити кругленьку суму розміром 640 тис грн.
Вітрів Назарій Іванович, державний інспектор МП «Смільниця». Черговий випадок страхування власної репутації та блюзнірства до всіх податкових правил. «У мене нічого немає, я альфонс, адже живу за кошти дружини, яка заробляє в 10 разів більше ніж я». Саме таке твердження чітко описує декларацію працівника держслужби. Митник не володіє нерухомістю, дружина ж декларує простору квартиру 151,7 кв. м. та два гаражі 17.7 та 17.8 квадратів відповідно. Чоловік немає автомобілів, натомість друга половинка має у власності Mercedes GL-450 2008 р. та вантажний Mercedes-Benz 213 CDI 2005 р. Дохід Назарія Івановича 86 тис 548 грн, що становить трохи більше скромних 7 тисяч в місяць, може собі дозволити, адже в жінки 831 210,00 грн доходу. У розділі грошових активів у держслужбовця красується бублик, ще би, з тої маленької зарплати копійку відкласти важко. Але їхня сім`я повна контрастів, де в голови сімейства нуль на рахунках, а у його коханої 90 тисяч доларів.
21 червня СБУ повідомили про затримання двох митників МП «Смільниця» за систематичні побори з підприємців, та нестворення штучних перешкод при переміщенні товарів через державний кордон. Правоохоронці затримали митників поблизу робочого місця під час одержання чергового хабара. В автомобілях зловмисників виявлено понад вісімдесят тисяч гривень, законність походження яких встановлюють. Також вирішують питання про повідомлення затриманим про підозру в скоєнні злочину та обрання запобіжного заходу. У межах відкритого кримінального провадження за ч. 3 ст. 368 Кримінального кодексу України тривають слідчі дії. Також правоохоронці перевіряють інформацію про причетність до протиправної діяльності інших працівників митного поста.
З власних джерел стало відомо прізвища затриманих митників це: Івануса Сергій Богданович – начальник відділу митного оформлення №3 і Букартик Михайло Михайлович – головний державний інспектор відділу митного оформлення № 3 митного поста «Смільниця».
Івануса Сергій Богданович – начальник відділу митного оформлення №3 МП «Смільниця» вже був героєм контрабандної історії в листопаді минулого року, яка в деталях просочилась в ЗМІ. Для героя детективних історій статки митника досить стримані: квартира на 80 м кв. в Бродах і заробітна плата близько 200 тис. на рік. Дружина має значно більше майна і доходу: понад 400 тис.грн. на рік від підприємницької діяльності, земельна ділянка в передмісті Бродів на 6 сотиків, незавершене будівництво – садовий будиночок на 224 м кв, 163 тис. грн. на рахунку в банку і автомобіль HIGHLANDER TOYOTA 2013 року випуску за 100 тис.грн.
Букартик Михайло Михайлович – головний державний інспектор відділу митного оформлення № 3 митного поста «Смільниця». Хочеться розпочати опис майна митника, але по-факту немає що описувати. Держслужбовець вирішив не обтяжувати себе майном, щоб не виникало запитань від журналістів, тому він все декларує на членів сім’ї. Його батько володіє двома земельними ділянками 13 тис 744 кв. м та 2500 кв.м. , на додачу ще житловий будинок 235,7 кв.м. Мати має ділянкуплощею 18 тис 784 кв. м, також у брата є у власності квартира у Львові 88,2 кв. м. Транспортними засобами в сім’ї користається тільки батько: автомобіль Hyndai Santa Fe 2013р., дві одиниці сільськогосподарської техніки – MTZ 80 і вже більш сучасний John Deere 1177 2016 року випуску, на додачу до цього набору фермера, було задекларовано ВАЗ 2101 1974 року.
Доходи держслужбовця складають 140 520,00 грн, матір в комунальній лікарні трудиться за 75 307,00 грн на рік, батько та син працюють в фермерському господарстві та на двох вони заробили 162 тис. грн. Скромно та смішно, але і це ще не кінець. Усі грошові активи в сім’ї зберігаються на рахунках матері. Загальна сума на 3 рахунках в різних банках складає всього 873 917,00 грн. Виходить абсурдна ситуація – людина, котра працює в найбільш корумпованій структурі, не має власної нерухомості, автомобіля та заробляє менше 12 тис на місяць. Такі декларації це плювок в обличчя громадськості, адже всім зрозуміло, що справжні суми злочинних доходів залишають за кадром.
Зважаючи на перегляд декларацій ми отримали звичну картину: систематична корупція та зловживання всіма законними та моральними нормами перетворює митницю в кубло змій, яке постійно розростається. Не можна ототожнювати та говорити за всіх, однак переважна більшість працівників забувають про завдання держслужбовця та про обов’язок перед країною. Повертаючись до вступу, спитаєте то до чого ж тут щастя? Митники, котрі продали власну гідність – не щасливці! Однак щастя на гроші дозволяє уникати правосуддя і утримувати існування корупційної системи на кордоні.