Перші три місяці роботи нової структури є показовими, особливо якщо новостворений державний орган анонсує великі зміни, очищення кадрів і відкритість. Оперативність і прозорість – це інструменти, які дозволяють робити реформи, чути думку суспільства та миттєво реагувати на помилки.
Нова митниця Держмитслужби нехтує цими інструментами і на це є причини.
Дві основні функції митниці це забезпечення справедливих і повних надходжень до бюджету від розмитнення товарів і запобігання контрабанді, можна виконувати на відмінно будучи просто відкритим до суспільства і партнерів по інший бік кордону.
Щодо надходжень до бюджету – не будемо заглиблюватись, оскільки теза Максима Нефьодова «невиконання бюджету від митниці відбувається через низький курс долара» для простого українця виглядає кумедною бо виходить що коли гривня нестабільна і знецінюється – то добре.
Друга функція – запобігання контрабанді в реалії виглядає порожнім фарсом. Найголовніше це кадри – люди, які дотичні до системних контрабандних схем і які люблять тишу – всі вони перейшли до нової митниці. Про кураторів контрабандних потоків, які займають керівні посади в Держмитслужбі, включаючи керівника, не чув хіба ледачий. Всі решта кадри – це люди, які є родичами, братами, сватами або касирами кураторів.
Боротьба з контрабандою на митниці відбувається, але реально воюють з дрібними «човниками», бабусями-транспортерами і тими, хто не домовившись з новими митниками вирішив випробувати долю. Саме такі випадки потрапляють в рубрику «контрабанда тижня» від Максима Нефьодова. Реальну контрабанду наркотичних засобів, зброї, тютюну, брендового одягу, деревини і продуктів харчування зупиняють інші структури, а митники вимушено долучаються. Чому вимушено? Та тому, що відповідно до українського законодавства, протокол про порушення митних правил може скласти лише митник, навіть якщо виявили контрабанду прикордонники або працівники СБУ.
Щодо партнерства з колегами по той бік кордону, воно просто відсутнє і ніхто навіть не анонсує об’єднання зусиль польських і українських митників у боротьбі з контрабандою. Читаючи новини з офіційного сайту Підкарпатської митниці і податкової служби в Перемишлі стає зрозуміло, що контрабанда з України не просто їде, вона ллється невпинним потоком, а керівник Галицької митниці Володимир Цабак на камеру впевнено заявляє, що йому невідомі факти затримання контрабанди польською стороною.
Галицька митниця 4 березня звітує про виконану роботу: «З початку роботи Галицької митниці Держмитслужби (08.12.2019) її працівники склали 1033 протоколи про порушення митних правил. Вартість предметів правопорушення становить понад 55 млн грн. Серед вилученого переважають промислові товари – 341 справа на суму 44,1 млн грн; продовольчі товари – 221 справа на суму 8,9 млн грн; транспортні засоби – 8 справ на суму 1,8 млн грн; валюта – 8 справ на суму 243 тис. грн. Також у 9 випадках вилучено майже 127 тис. пачок сигарет.».
Нагадаємо, що відповідно до вітчизняного законодавства порушення митних правил передбачає накладення штрафу в розмірі 200 відсотків вартості товару з конфіскацією нелегального вантажу і транспортного засобу.
А тепер дивимось що проґавили митники, що насправді виявили інші структури і колеги по той бік кордону і розуміємо, що показники нової митниці просто мізерні.
Моніторинг інформаційних повідомлень про контрабанду показує що, до прикладу контрабандні цигарки, які щодня затримують поляки абсолютно не цікавлять українських митників. Більше того, виявляють контрабандні цигарки на польському кордоні не дороговартісні сканери, а спеціально навчені чотирилапі друзі митників. Відомо що обсяг нелегального ринку тютюну становить приблизно 7% від загального, а щороку український бюджет недоотримує близько 5 мільярдів гривень через несплачені податки. Але ці кошти отримують наші сусіди, адже польські служби щоразу накладають на порушників чималі штрафи, які йдуть до казни їхньої держави.
З українського боку великі партії контрабанди цигарок виявляють не митники, а працівники СБУ та Управління внутрішньої та власної безпеки «Захід» Державної прикордонної служби України. 30 січня на пункті пропуску Шегині СБУ затримала контрабандиста 150 тисяч пачок цигарок на суму більше 3 млн.грн., який прикривався неіснуючою дипломатичною недоторканістю. Працівниками управління запобігання і протидії контрабанді та порушення митних правил Галицької митниці Держмитслужби України було лише складено протокол про порушення митних правил.
Незважаючи на те, що в Україні віднедавна незаконне видобування, збут, придбання, передача, пересилання, перевезення, переробка бурштину є кримінальним діянням, яке окрім великого штрафу карається навіть позбавленням волі, великі партії контрабанди затримують наші сусіди.
8 січня співробітники митної та податкової служби та прикордонної служби Польщі на прикордонному переході в Медиці зірвали контрабанду понад 31 кг бурштину. Від 34-річного громадянина України польська сторона отримала 20 000 злотих штрафу і конфіскований товар, а українські митники контрабанди не побачили.
З українського боку 31 січня на пункті пропуску «Ягодин» прикордонники Луцького загону під сидіннями мікроавтобуса «Рено», виявили 1, 7 кг «сонячного каміння». А 1 березня на цьому ж пункті пропуску в автомобілі марки Форд прикордонники виявили вже 30 кг бурштину. Митники ж Галицької митниці бурштину вперто не помічають.
Наркотрафік через кордон зазвичай також оминає митний контроль. 10 січня працівники УСБУ у Львівській області затримали одного із співорганізаторів контрабанди наркотиків на пропускному пункті «Грушів» під час спроби ввезення понад 100 тисяч наркомістких пігулок. Вартість вилучених речовин за цінами чорного ринку становить понад 4 мільйони гривень. Як повідомили згодом, щомісячний наркотрафік через кордон становив 300 тисяч заборонених пігулок. 26 лютого під час прикордонники Львівського загону у пункті пропуску «Грушів» у запасному колесі мікроавтобуса «Мерседес» виявили 17 кг канабісу. Сюди ж можна віднести контрабанду медпрепаратів. Так, 29 січня Служба безпеки України блокувала масштабне ввезення в нашу країну ветеринарних засобів та препаратів через митний пост «Грушів» Галицької митниці. Було вилучено понад 8 тисяч пігулок різних ветпрепаратів на загальну суму близько 350 тисяч гривень.
Від досягнень Галицької митниці можна відняти контрабанду ґаджетів. 30 січня співробітники Держприкордонслужби на пункті пропуску «Рава – Руська» у рейсовому автобусі марки «Ванфул» виявили 6 планшетів ІPadPro 11 та 2 шт.планшетів ІPad Air. Наступного дня, 1 лютого прикордонники на цьому ж переході у вантажівці марки «Вольво» виявили 340 шт. мобільних телефонів («Хіаоmі» Redmi Note 8 – 260 шт, «Хіаоmі» Redmi Note 8 Pro – 60 шт, «Хіаоmі» Redmi 8 – 20 шт), та новий одяг (спортивні куртки – 39 шт, спортивні штани – 10 шт, джинсові штани – 16 шт). 3 лютого прикордонники Мостиського загону виявили 120 смартфонів Xiaomi Redmi різних моделей, 5 ноутбуків та 120 безпровідних навушників Apple AirPods. Виявлений прикордонниками товар вилучено працівниками Держмитслужби України, які звісно оформили протокол і поставили собі галочку.
25 лютого співробітники Управління Служби безпеки України у Львівській області попередили три факти контрабанди у нашу країну товарів європейських виробників на більше ніж 1,7 мільйона гривень. На пункті пропуску «Краківець – Корчова» правоохоронці виявили під 22 тоннами нітратної солі 100 коробок із незадекларованим одягом на майже мільйон гривень. На цьому ж пропускному пункті правоохоронці завадили незаконному ввезенню нових комплектуючих до автомобілів вартістю 250 тисяч гривень. Контрабанду продуктів харчування на півмільйона гривень попередили правоохоронці на пункті пропуску «Рава – Руська – Гребенне».
Незважаючи на те, що Галицька митниця постійно звітує про виявлення контрабанди продуктів харчування, великі партії чомусь виявляють інші структури.
24 січня на пункті пропуску «Рава – Руська» прикордонники разом з митниками виявили понад 600 кг сиру та майже 900 кг м’ясних продуктів. 21 лютого прикордонники Львівського загону на пункті пропуску «Рава – Руська» на в’їзд в Україну у трьох вантажівках з вантажем гіпсокартону виявили понад 2000 кг сиру.
Також, українських митників не цікавить контрабанда унікальних видів, внесених до Вашингтонської конвенції CITES за що передбачені великі штрафні санкції. Саме поляки 8 січня затримали контрабанду охоронюваного тукану (папуги) в Дембіці, а на прикордонному переході в Медиці в пасажирському Audi, що в’їжджав до Польщі, виявили 4 шматки коралів, 19 січня 2020 року на переході Будомеж – Грушев виявили 10 коробок – 50 пластикових контейнерів, в яких перевозили молоді екземпляри унікального європейського вугра ( загалом 150 кг), якому загрожує вимирання, експорт чи імпорт якого в ЄС неможливий. Покаранням за порушення цих норм може бути позбавлення волі від 3 місяців до 5 років, високий штраф та конфіскація екземплярів.
Вся вищевказана інформація, яка має грошовий еквівалент і дорівнює великому мінусу у Державному бюджеті України є халатністю нової митниці і відвертим небажанням працювати чесно. Некомпетентне керівництво Державної митної служби, яке погрузло в різноманітних корупційних схемах і старі «кадри» на місцях, забезпечують псевдоборотьбу з контрабандою, яка рясно відображається в інформаційних повідомленнях картинками контрабандних сосисок і сирів, розсипаних пачок сигарет і копійчаним китайським «брендовим» одягом і гаджетами.
Нова митниця працює по старому, лише зі зміною вивіски.