Мешканці Новояворівська з початку серпня 2018 року не мають гарячої води в помешканнях і можуть залишитися без тепла, завдяки своїм же народним обранцям – братам Дубневичам. Дрібні бізнесмени Богдан і Ярослав Дубневичі лише за кілька років перетворилися у політичних і бізнесових важковаговиків. Саме захоплення стратегічних галузей стало основою їхнього зростання: спочатку Укрзалізниця (монополія на виготовлення запатентованих деталей для скріплення рейок від «Корпорації КРТ»), яка надала величезні прибутки, а згодом енергетична галузь, яка ставить в залежність від братів цілі населені пункти Львівської області.
Життєво-необхідна сфера забезпечення населення гарячою водою і теплом опинилася в руках приватного бізнесу. ТзОВ НВП «Енергія-Новояворівськ», яке є постачальником гарячої води і опалення для всього Новояворвіська, с. Старичі і Яворівської КЕЧ, було засноване Міським комунальним підприємством «Новояворівськтеплокоменерго» і ТзОВ братів Дубневичів «Агрропромислове підприємство «Львівське». За 15 років через постійне збільшення статутного капіталу частка Дубневичів у підприємстві зросла до 92%, і вони стали кінцевими бенеціфіарними власниками компанії.
За аналогічною схемою відбулася монополізація активів ТзОВ «Енергія-Новий Розділ»: часка одного з засновників Міського комунального підприємства «Розділтеплокомуненерго» за 13 років зменшилась до 9,95%.
У 2016 році НАБУ відкрили кримінальне провадження щодо заволодіння ТзОВ «Енергія-Новий Розділ» та ТзОВ «Енергія-Новояворівськ» 363 млн. кубометрів природного газу НАК «Нафтогаз Україна» за пільговою ціною, який мав йти для потреб побутових споживачів, а був скерований для генерації електроенергії, яку продали за ринковою ціною. Детективи НАБУ нарахували збитків «Нафтогазу України» у сумі 1,4 млрд. гривень і наклали арешт на майнові комплекси Новороздольскої і Новояворівської ТЕЦ, а управління передали Національному агентству з питань виявлення, розшуку і управління активами, одержаних внаслідок корупційних та інших злочинів (АРМА), яке має оголосити конкурс на пошук нових керівників.
Станом на сьогодні, хоч активи і заарештовані, підприємствами й надалі керують менеджери Дубневичів, в той час як юристи оскаржують арешт активів в апеляційному суді. Юристи компаній апелюють до суду високими втратами (80-90%) теплоенергії через зношеність мережі.
В такій ситуації заручниками стали пересічні мешканці Новояворівська, які вже другий місяць поспіль не отримують гарячої води, а в перспективі їх чекатиме відсутність теплопостачання в оселях під час опалювального сезону. Вже цього року, паралельно з судовими процесами ТзОВ «Енергія- Новояворівськ» виграли 39 тендерів на суму 39 млн. 388 117 грн. на постачання електроенергії, гарячої води, пари і теплопостачання у об’єктах соціальної інфраструктури (лікарнях, шкалах, садочках), державних установах, закладах культури і освіти. ТзОВ «Енергія-Новий Розділ» стали переможцями у 24 тендерах на суму 13 млн. 425 965 грн. на надання аналогічних послуг.
Усі ці установи разом з споживачами стали заручниками непростої ситуації, яка може затягнутися надовго. Звичайна математика показує, що Дубневичі навряд чи легко віддадуть всій енергетичний бізнес, адже враховуючи що статутний капітал двох цих компаній складає 290 млн. 270 тис., а збитки «Нафтогаз України» склали, відповідно до рішення суду, 1,4 млрд. – продажу компаній не оминути, а процедура призначення керуючих швидше за все затягнеться через продовження розслідування, і апеляційні скарги.
Захоплення і монополізація стратегічних галузей перетворює українців на «кріпаків»: ми не знаємо реальної ціни газу і електроенергії, бо маємо з одного боку державну монополію з десятками «прокладок», а з другого групу олігархів. Ми не можемо обирати постачальника електроенергії, води, газу, бо незважаючи на кримінальне розслідування навіть Головне управління Нацполіції Львівської області вимушене купувати тепло у Дубневичів, оскільки альтернативи просто не має.
Фото http://www.rudenko.kiev.ua