За що «попросили» керівника Львівської митниці

Третього серпня 2018 року представники ГО «Рабів до раю не пускають», ГО «Українська спілка учасників АТО», Нацкорпусу Львівщини, Правого сектор Львівщини, “Об’єднання добровольців”, “Львівська обласна спілка соціального захисту бійців АТО та сімей загиблих”, “Патріот”  провели у приміщенні Львівської митниці публічну акцію з вимогою прозорого конкурсу на посаду керівника митниці та митних постів.

У підсумку, Левко Прокіпчук – чинний керівник Львівської митниці під кінець дня написав заяву на звільнення, підписавши перед цим собі «смертний вирок». Онлайн-трансляція відвертих бесід дає підстави вважати що митницю демократичні зміни в нашій країні не торкнулися і боротьба з корупцією у цій структурі «поза законом».

Левка Прокіпчука призначили керівником Львівської митниці ДФС у червні 2015 року. У 2015 році він справно ходив на роботу і був відсутній лише 3 дні у відрядженні і два дні у відпустці. У 2016 році відрядження склали 62 робочі дні, а відпустки було у Прокіпчука 20 днів. 2017 рік почався для головного митника з відпуски, яка продовжилась аж на 207 робочих днів, при цьому ще 43 дні він перебував у відрядженні. Саме 2 березня 2017 року Національне антикорупційне бюро України повідомило про затримання голови Державної фіскальної служби України Романа Насірова, яке супроводжувалось різноманітними катаклізмами на митницях кількох областей. У Львові 17 березня 2017 року працівники військової прокуратури спільно з управлінням захисту економіки Нацполіції затримали заступника начальника Львівської митниці Володимира Шокала під час дачі 40 тис. доларів хабара, за закриття кримінального провадження щодо виявлених фактів щомісячних зборів хабарів від підлеглих за сприяння у просуванні по службі та переміщення контрабанди.

У такий непевний час керівник Львівської митниці вирішив сховатись у відпустці і в результаті у 2018 році він відпрацював лише 14 днів. Отже за три роки перебування на посаді головний митник Львівської області відпрацював включно з вихідними аж 332 дні, з них 18 за останні два роки. Тобто за цей період 11 разів відбувалися зміни керівників, які перебували на цій посаді в статусі виконувача обов’язків і не впливали на кадрову політику на митниці. Офіційний керівник Львівської митниці, незважаючи на свою відсутність, виконував роль «сірого кардинала», слідкуючи за проходженням нерозмитненої контрабанди через кордон і грошовими потоками чорної готівки, яка передавалась потрібним людям задля збереження існуючого стану справ. Саме тому, з боку керівництва ДФС не було жодних потуг щодо зміни начальника Львівської митниці ДФС та оголошення прозорого конкурсу, як це відбувається після Революції Гідності в усіх державних структурах.

Щодо функціонування саме такої схеми дав свідчення Левко Прокіпчук третього вересня, під час довгих перемовин з активістами, і в підтвердження власноруч написав прізвища «одіозних» змін митників, які є невід’ємною частиною корупційної машини на Львівській митниці.

Отже, модераторами тіньових процесів на митниці, відповідно до записки Левка Прокіпчука є три особи:

 

Екс-митник, ІВАН ВАСИЛЬОВИЧ БОКАЛО – колишній митник, який спеціалізувався на «контрабанді» автомобілів, на чому був і пійманий на гарячому. Однак, замість покарання потрапив до Львівської обласної ради і станом на сьогодні офіційно займається «бізнесом».

ПОЛУСИТОК ВОЛОДИМИР Петрович, колишній начальник митного поста Краківець, у 2003-2005 роках дружив з п.Злидником, який надавав охоронні послуги і фактично займався поборами на всіх митних постах Львівського регіону, збираючи данину з керівників змін. Разом вони розробили схему незаконного переміщення підакцизних товарів через митну зону України. Після звільнення у 2006 році створив свій бізнес з корумпованих співробітників митниці, місцевих мешканців, який спеціалізується на контрабанді тютюнових виробів, м’яса і товарів широкого вжитку. Станом на сьогодні левова частка бізнесу переоформлена на сина (Полуситка Юрія), однак контрабанда залишилась для Полуситка Володимира улюбленим хоббі, яке набирає обертів і охоплює брендовий одяг і кольорові метали.

Третій фігурант є найбільш утаємниченим. ВІКТОР ГАРМАТА, колишній митник Західної регіональної митниці. В серпні 2009 року на окружній дорозі міста Львова, перебуваючи у стані алкогольного сп’яніння важкого ступеня, керуючи автомашиною марки «БМВ Х-5», виїхав на зустрічну смугу руху, де вчинив зіткнення з мікроавтобусом, який перевозив людей. У результаті ДТП четверо людей загинуло, восьмеро отримали тілесні ушкодження різного ступеня тяжкості. Гармата В. був затриманий і 10 діб утримувався під вартою, однак Галицьким районним судом м. Львова його було звільнено під заставу у розмірі 500 000 гривень. Хоча за матеріалами справи зібрано всі докази, що ДТП сталось виключно з вини Гармати В., він уникнув покарання і почав опікуватись контрабандою через митну територію України.

Виконавцями корупційних схем у записці зазначені чинні працівники – митники: НОВОСАД ІРИНА ВАСИЛІВНА – начальник відділу митного оформлення №1 митного поста “Рава-Руська” Львівської митниці ДФС, ЗАБРОВАРНА ОЛЕСЯ БОГДАНІВНА – начальник відділу митного оформлення №4 м/п «Рава-Руська» Львівської митниці ДФС, НОР ТИМОФІЙ ВАСИЛЬОВИЧ – начальник відділу митного поста Угринів Львівської митниці ДФС (21 серпня 2018 року затриманий на хабарі).

Під тиском представників громадських організацій Левко Прокіпчук вимушений був озвучити інформацію про корупційні схеми у його відомстві у телефонній розмові з керівництвом Державної фіскальної служби України. Які дії вчинить з цього приводу внутрішня безпека ДФС залишається відкритим.

Припущення, що Левко Прокіпчук є «жертвою» системи і не може вплинути на просочену корупцією і тіньовими схемами структуру є хибним через звичайну і публічну декларацію. Цей документ Левка Прокіпчука у 2017 році поважчав на 5 квартир, площею 217,2 м кв. кожна, власником яких є Прокіпчук Олександра Григорівна, а право користування мають він, його дружина і три доньки. Слід пам’ятати, що Левко Прокіпчук працював на посадах державної служби, а його дружина займаючись туристичним бізнесом з 2014 року, щороку заробляє майже по одному мільйону гривень.

Розв’язку цієї історії знатимемо вже найближчими днями, адже заяву на звільнення за угодою сторін Левко Прокіпчук написав з 7 вересня 2018 року і все залежить від того, як швидко і з якими намірами нинішнє керівництво ДФС України її розгляне.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *